Jak zorganizować dzień z dzieckiem

19 grudzień 0

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak może wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych tygodniach po pojawieniu się dziecka to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie często chciał picia. W pierwszych tygodniach na świecie dziecko nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że raz przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie chciało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna kierować życiem młodej matki jest brak planu dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień niemowlaka każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku dbanie o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.